Wskocz do “TOP9” i zwiększ zasięgi na Instagramie!

separator

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? Jednym ze sposobów jest oczywiście stosowanie odpowiednich hashtagów. Jak je właściwie dobierać pisałam w tym wpisie.

Ale jest jeszcze jedna kwestia, o której jak wynika z moich obserwacji/ankiet, które przeprowadziłam – wiele osób zapomina.

Po kliknięciu w hashtag na Instagramie, pojawiają nam się zdjęcia podzielone na kategorie: “Najpopularniejsze” (TOP9) i “Najnowsze”. Warto śledzić, czy hashtagi, którymi się posłużyliśmy sprawiły, że nasze zdjęcie znalazło się w kategorii “Najpopularniejsze”.

Dlaczego? Są to pierwsze zdjęcia, które ukazują się naszym oczom, zatem zachodzi największe prawdopodobieństwo, że:

Zdjęcie kogoś zainteresuje >>> Ten w nie kliknie, aby obejrzeć więcej >>> Przejdzie na Twój profil >>> Zostanie na dłużej/kliknie “obserwuj”

To tak w ogromnym skrócie, ale w zasadzie taki jest schemat tego w jaki sposób korzystamy z Instagrama.

Nie będę się rozpisywać jak zrobić, by się znaleźć w najpopularniejszych, bo wpływa na to zbyt dużo czynników, jest zbyt dużo zmiennych w instagramowym algorytmie, a jestem przekonana, że o niektórych nawet nie wiemy, bo Instagram nigdy nam o tym nie powie 😉

Jednakże bez wątpienia, aby zwiekszyć zasięgi na Instagramie należy się trzymać dobrych praktyk, czyli: nie stosować zbanowanych hashtagów, dobierać je ściśle do tematu zdjęcia i starać się tworzyć angażujący content, dzięki czemu Twoi obserwatorzy zechcą wejść pod Twoim zdjęciem w interesującą dyskusję.

Ale do czego zmierzam? Napisałam, że warto śledzić czy nasze zdjęcie znalazło się w kategorii “Najpopularniejsze”. Czy oznacza to więc, że na przykład, dzień po publikacji mamy klikać we wszystkie 30 hashtagów i sprawdzać czy nasze zdjęcie się tam znalazło? Odpowiedź brzmi TAK.

Moje zdjęcie na 4 miejscu w rankingu TOP9

Moje zdjęcie na 8 miejscu w rankingu TOP9
Moje zdjęcie na 6 miejscu w rankingu TOP9

Robiłam tak długi czas analizując konto swoje oraz klientów. Mniej więcej po 24h spisywałam hashtagi, dzięki którym trafiłam do “najpopularniejszych” i wpisywałam je sobie w tabelkę. Potem je grupowałam według tematów, a także według wielkości i używałam ich ponownie do zdjęć, które pasowały do tematyki. I wiecie co? Znów trafiałam do najpopularniejszych!

Co więcej! Po kilkunastu dniach widać było czarno na białym jakie zakresy hashtagów sprawdzają się na danym koncie (czyli jakiej wielkości hashtagi sprawiają, że trafiałam do TOP9), zatem wiedziałam już, że przykładowo hashtagi 600 K+ mogę sobie odpuścić, ale za to najlepiej skupić się na tych w zakresie 100-200 K.

Były momenty, kiedy pod danym hashtagiem (i to wcale nie takim małym, bo około 30K) w najpopularniejszych były 2, a nawet 3 moje zdjęcia! Śmiem więc twierdzić, że to działa 😉

Podsumowując:

  • Eksperymentuj z hashtagami, stosuj zawsze po 30 sztuk. Zawsze z różnych przedziałów wielkości.
  • Po 24h sprawdź, dzięki którym znalazłeś się w TOP9.
  • Wpisz je sobie w tabelkę, koniecznie z uwzględnieniem wielkości.
  • Po kilku/kilkunastu dniach regularnej publikacji postów zobacz, które przedziały zagwarantowały Ci, że znalazłeś się w TOP9.
  • Używaj ponownie hashtagów, które wywindowały Cię do TOP9 (o ile pasują do tematu), a także innych, mieszczących się w wybranym zakresie.
  • Powtórz punkt 1. i tak w kółko – Instagram to nieustająca praca 😉

Owszem jest to metoda, która sprawi, że Twoje zasięgi na Instagramie wzrosną, ale niestety jest ona bardzo czasochłonna, w dodatku trzeba się bardzo pilnować, by pamiętać żeby zawsze, dzień po publikacji sprawdzić pozycję i ją zanotować.

Ale mam rozwiązanie!

Tym rozwiązaniem jest narzędzie IQ Hashtags i ich “Hashtags Performance”, czyli ranking, który wskaże Ci, który hashtag przy konkretnym zdjęciu znalazł się w TOP9.

Na zielono: hashtagi, które sprawiły, że moje zdjęcie znalazło się w TOP9 (w „najpopularniejszych”).

Dane te nie znikają, czyli będą dostępne nawet po kilku dniach/tygodniach, kiedy Twoje zdjęcie prawdopodobnie wypadnie już z TOP9. Zatem logując się na swoje konto, masz już pełen obraz tego co prawdopodobnie działa, a co niekoniecznie. Jest to ogromne ułatwienie, a myślę, że już totalnie niezbędne dla osób, które obsługują więcej niż jedno konto.

Co więcej: w Hashtags Performance możesz analizować jak szybko Twoje zdjęcie zyskuje na popularności, jak minuta po minucie zdobywa polubienia lub komentarze.

Da Ci to bardzo fajny obraz tego co się dzieje z Twoim zdjęciem i przekonasz się ile czasu od jego publikacji, osiągnęło na przykład 100, 200 czy 1.000 polubień. Albo w których godzinach masz jakieś nagłe skoki polubień, być może zauważysz, że zdjęcie opublikowane o 19:00 długo nie miało żadnych reakcji, a nagle o godzinie 22:00 wystrzeliły “poza skalę”? Wtedy to jasny sygnał, że prawdopodobnie Twoi obserwatorzy nie odpalają aplikacji o 19:00 i być może warto przemyśleć godzinę publikacji.

Tym artykułem dzielę się z Wami moimi doświadczeniami i moimi obserwacjami. Wiem, że to czasochłonne i nie zawsze jest czas, by tak skrupulatnie wszystko sprawdzać i wdrażać, ale faktycznie przynosi to efekty i warto poświęcić nieco czasu na tego typu aktywności. Tym bardziej, że mamy takie narzędzia jak IQ Hashtags, które ułatwiają nam życie przy: wyszukiwaniu hashtagów (według konkretnego zakresu wielkości), analizie konta, sprawdzaniu rankingu TOP9 i wielu innych…

Przykładowo w tym artykule zdradzam do czego jeszcze może Ci się przydać IQ Hashtags, zapraszam: Jak zwiększyć aktywność na Instagramie?

Aneta Łakomska


Artykuł powstał w ramach współpracy z firmą IQ Hashtags.