Jak wydać i SPRZEDAĆ ebooka?

separator

Temat ebooków stał się ostatnio bardzo popularny i strasznie mi się to podoba! Coraz więcej osób chce w ten sposób dzielić się swoją wiedzą, ale często pojawia się pytanie: jak samodzielnie wydać ebooka, a potem jeszcze go sprzedać?

Opisuję tu wszystkie istotne kroki i UWAGA! Zastosuj się do kolejności, bo ona nie jest przypadkowa. Jeżeli temat ten Cię interesuje, to gwarantuję, że po przeczytaniu tego wpisu, rozpoczniesz pracę nad własnym ebookiem albo pójdziesz dokończyć tego, który czeka w szufladzie! 😉

Jak wydać ebooka: Pomysł

Masz pomysł? Super, ale odpowiedz sobie jeszcze na następujące pytania:

  • Czy ten ebook jest dla odbiorcy wartością? Co zyska, kiedy go kupi? Ułatwisz mu w jakiś sposób życie? Umilisz czas?
  • Czy ktoś już napisał ebooka w tej samej tematyce?
  • Jeżeli tak, to co mogę zrobić, by się wyróżnić? Czego mogę dać więcej swoim odbiorcom albo czy mogę do tematu podejść w inny sposób?
  • Czy są chętni, by tego ebooka kupić? Zapytaj! Na Instagramie, na Facebooku, na blogu.

Jak wydać ebooka: Treść

Rozpisz sobie plan tej publikacji, tak jak w szkole, pamiętasz? Wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Rozpisz sobie hasłowo to, o czym chcesz napisać. Poukładaj to chronologicznie, tak aby czytający bez problemu mógł się w tym odnaleźć, a potem po prostu zacznij pisać.

Jak wydać ebooka: Korekta i redakcja

Ten element jest obowiązkowy, nie powinieneś pomijać tego kroku. Każdy z nas popełnia błędy i nawet jeżeli czujesz się bardzo mocny w pisaniu, to mimo wszystko, tekst powinien przeczytać ktoś inny. 

Dlaczego? Pisząc ebooka, niektóre zdania/rozdziały czytałeś zapewne po kilka razy. Znasz sens tego, o czym piszesz, ale dla osoby trzeciej nie wszystko musi być jasne.
To samo z błędami/literówkami/błędami interpunkcyjnymi – czasem po prostu już ich nie widzimy, a korektor powinien wyłapać każde uchybienie.

Jestem zwolenniczką tego, by ebook, którego chcemy sprzedawać, zrealizowany był starannie w całości, włącznie z poprawnością językową. 

Pamiętaj, że to między innymi za to płacą Twoi odbiorcy i nawet jeżeli wartość, którą oferujesz im w swoim ebooku, jest nieoceniona, to chyba nie chcesz, by po skończonej lekturze pozostał niesmak ze względu na kiepskiej jakości tekst, prawda?

W tej kwestii możemy Ci pomóc! Jeżeli potrzebujesz wykonać korektę i redakcję swojego tekstu, to wyślij do nas zapytanie. Oferujemy usługi korektorskie i redaktorskie. Podwójna korekta (czyli: wysyłasz nam tekst ≥≥ my poprawiamy ≥≥ czytasz tekst po poprawkach i wprowadzasz nowe lub akceptujesz zmiany ≥≥ my poprawiamy ponownie i oddajemy Ci gotowy plik), dopilnowanie kwestii edytorskich – wszystko na najwyższym poziomie.

Jak wydać ebooka: Projekt graficzny

Co wchodzi w zakres tego kroku? Stworzenie layoutu ebooka, czyli: konkretne tło, wszelkie ozdobniki stron, ramki, wyróżnione cytaty, ramki wokół zdjęć, elementy dzielące strony na sekcje itd.


Zalecany format ebooka: B5 czyli 176 x 250 mm
Zalecany rozmiar fontu: minimum 14 pkt


A kiedy layout jest już zaplanowany, to można przystąpić do składu tekstu. Pamiętaj, że tu nie wystarczy jedynie wkleić tekst z dokumentu tekstowego do programu graficznego. Tekst należy odpowiednio “obrobić”. Wybrać font, wielkość, interlinię, marginesy. Ustalić, czy tekst będzie justowany, czy wyrazy będą dzielone. Zrzucić tak zwane “bękarty” czy “wdowy”, czyli np. spójniki wiszące samotnie na końcach wersów. I wiele, wiele innych.

O zasadach składu mówimy w momencie, gdy projektem graficznym zajmują się profesjonaliści. Jeżeli zdecydujesz się na to, by złożyć swojego ebooka samodzielnie, to nie stanie się nic złego, jeżeli pominiesz ten krok. Owszem odpowiedni skład tekstu nadaje projektowi profesjonalny wygląd, ale i bez niego Twój ebook zapewne sobie poradzi 😉 Decyzja należy do Ciebie.

3 grupy grafików. Do której należysz Ty?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak wydać ebooka dzielą się na trzy grupy: “umiem projektować”, “coś tam wiem i spróbuję zaprojektować sam”, “nie chcę tego robić, więc zlecam grafikowi”.

Jeżeli należysz do grupy drugiej, to koniecznie zaglądnij na bloga Wojtka Wiśniewskiego – Influentig, gdzie znajdziesz wskazówki na temat projektowania graficznego za pomocą darmowego narzędzia CANVA, a także (i uwaga to jest HIT!), gotowe szablony do projektowania ebooka! 

Zatem jeżeli masz jakiekolwiek zacięcie graficzne, to z pewnością poradzisz sobie z projektem, jeżeli skorzystasz z jego podpowiedzi.

Jeżeli jednak należysz do grupy trzeciej, to i w tej kwestii możemy pomóc – oferujemy usługę profesjonalnego składu ebooka, przez grafika z wieloletnim doświadczeniem w składzie gazet/książek i innych.

WAŻNE!
Za realizację składu graficznego należy się zabrać DOPIERO po korekcie i wyłącznie wtedy, kiedy jesteś już pewny, że nie chcesz już dopisywać żadnej treści.

Jest to niesamowicie istotna kwestia. Poprawiając tekst już na etapie projektu graficznego, tracisz czas, bo kiedy jesteś w połowie projektu i nagle przypomni Ci się, że na stronie 7 mógłbyś dopisać jeszcze kilka zdań – cały projekt może polecieć na łeb na szyję.

Sprzedaj ebooka – tak po prostu!

Wiemy już jak wydać ebooka, ale jak go sprzedać? Jeżeli masz działalność gospodarczą i sklep internetowy to sprawa jest prosta. Schody pojawiają się, gdy brakuje albo jednego, albo drugiego, albo obu.

Stworzyliśmy stronę www.estante.pl, na której możesz sprzedać swojego ebooka, jeżeli nie masz działalności (oczywiście, jeżeli masz to też dobrze), lub nie posiadasz e-sklepu. 

Jak to działa?

  • podpisujemy umowę o współpracę
  • ustalamy szczegóły dotyczące kodów zniżkowych, czasu trwania promocji czy daty premiery
  • zamieszczamy Twojego ebooka na platformie
  • uruchamiamy sprzedaż (po naszej stronie jest również obsługa klienta, zajmiemy się księgowością, rozwiążemy problemy techniczne, po prostu ściągamy z Ciebie tę odpowiedzialność)

A po zakończonym miesiącu – liczymy zyski. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych, rozliczamy się wyłącznie za sprzedaż. Dla Ciebie 80%, a dla nas 20% wartości sprzedaży brutto.

Co jeszcze? 
Promujemy Cię wśród naszej społeczności, oferujemy wsparcie w kwestiach technicznych, księgowych czy prawnych.

Jeżeli temat ten Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej, to zaglądnij do zakładki FAQ, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy już wiesz jak wydać i sprzedać ebooka? Mam nadzieję, że ten wpis rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości i dał kopa do działania. Nie pisz do szuflady – podziel się ze światem swoją twórczością i zamień ją w dodatkowy dochód.

Powodzenia!
Aneta Łakomska